גלובס 26-27 באפריל 2005 מאת נועם שרביט

האש פרצה בכמה מוקדים: גורם המשטרה: ייתכן שמדובר באדם שרצה להעלים מסמכים, או לנקום.

חוקרי השריפות של נציבות כיבוי אש בתל-אביב, העבירו היום למשטרה ממצאים ראשוניים מחקירת השריפה שפרצה הלילה, במשרדי ובארכיון בית הדין הרבני והרבנות הראשית, ברחוב דוד המלך בעיר. משטרת מרחב ירקון בחקירת חשד להצתה.

מחקירה ראשונית עולה החשד, כי מדובר בהצתה מכוונת, משום שהממצאים מעידים שהאש פרצה במספר מוקדים. עם זאתת החוקרים אינם פוסלים אפשרות שמדובר בדליקה שפרצה כתוצאה מקצר בארון התקשורת של הרבנות.

סמוך לשעה 1:00 לפנות בוקר התקבלה במוקד מכבי האש, התראה המופעלת אוטומטית בעת דליקות, שהודיעה על האש שאחזה במשרדי הרבנות. זמן קצר אחר כך, החלו כמה מהתושבים המתגוררים בסמוך לדווח אף הם על ריח חריף של עשן, העולה מהמקום.

למקום הוזעקו שבע כבאיות, שנאבקו עם האש בעזרת מנוף גבהים, עד שהצליחו להשתלט עליה. למרבה המזל, במקום לא נכח איש בזמן האירוע. עם זאת לבניין נגרם נזק כבד וארכיון בית הדין הרבני נשרף כמעט כלילץ אלפי מסמכים הושמדו, ובהם החלטות משפטיות, בקשות וצווים, שיהיה קשה מאוד לשחזר, אם בכלל.

גורם במשטרה אומר, כי הסימנים המעידים על הצתה אינם מפתיעים. הוא אמר בציניות, כי יתכן שמדובר באזרח המבקש להתנקם ברבנות, בשל האיסור לאכול חמץ בפסח. האפשרות הסבירה יותר היא, שמדובר באדם שביקש להעלים מסמכים הקשורים להליכים בהם נטל חלק בפני בית הדין, או שזעם על החלטה שניתנה נגדו.

נוכח מספר המקרים של ניסיונות הצתה של בתי משפט שארעו בתקופה האחרונה, גובר במשטרה החשד שמדובר בהצתה, אולם לפי שעה אין עדיין ממצאים מכריעים ביחס לכך.

מנכ”ל בתי הדין הרבניים, הרב אלהיו בן-דהן הגיע הבוקר למשרדי הרבנות, והעריך כי בין 80 ל 100 אלף תיקים נשרפו כליל. “בתקופה האחרונה סרקנו 160 אלף תיקים ישנים ןלכל החומר שנשרף יש גיבוי. אנחנו מאמינים שאפשר יהיה לשחזר את כל החומר, ולגבי מסמכים שהגישו אזרחים, מן הסתם, לעורכי הדין שלהם יש העתקים”.

כמו יתר משרדי הממשלה, גם משרד הרבנות ובתי הדין הרבניים סגורים במהלך חול המועד פסח, ונראה כי עד שאלה ישובו לעבודתם בראשית השבוע הבא, יוכשר המבנה כך שתתאפשר לפחות עבודה חלקית. הרב הראשי החדש-ישן של תל-אביב, ישראל מאיר לאו, הגיע אף הוא למשרדי הרבנות והביע תקווה שהשירות לא ייפגע.

השארת תגובה